Aktualności
O projektowaniu biblioteki podczas konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]
Jednym z wystąpień, których mogli wysłuchać uczestnicy konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” była prezentacja pt. „Nie da się biblioteki zaprojektować raz na zawsze”. Organizowana przez Instytut Książki konferencja odbywa się w dniach 13-14 listopada w Konsulacie Kultury w Gdyni.
O dobrych praktykach dotyczących projektowania bibliotek opowiedziano na przykładzie Stacji Kultura w Rumi, która swego czasu została uznana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie oraz świeżo otwartej w tym samym mieście Biblioteki Kaszubskiej. W prezentacji wzięli udział dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi Dariusz Rybacki oraz architekt odpowiedzialny za projekt Stacji Kultura – prof. Jan Sikora.
Jan Sikora zaczął od opowiedzenia, że przed 2014 rokiem, kiedy otwarto Stację Kultura, budynek wciąż działającego dworca kolejowego w Rumi nie mógł znaleźć odpowiedniego zastosowania. Samorząd „bał się” obiektu, który zamieszkiwały osoby bezdomne i który kojarzył się mieszkańcom z przestępczością. Po części właśnie dlatego budynek otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi. Okazało się, że ówczesny dyrektor wraz z projektantem Janem Sikorą zrobili ze starego dworca jeden z najciekawszych w tamtym czasie obiektów kultury w Polsce.
Jednak, jak zauważył Dariusz Rybacki, od otwarcia Stacji Kultura minęło już prawie dziesięć lat. Co za tym idzie – zmieniły się trendy i dominujące kierunki estetyczne, a to z kolei sprawiło, że biblioteka w Rumi nie jest już „biblioteką przyszłości”. Jak stwierdził Rybacki, obiekt nadal się broni, ale nie brakuje w naszym kraju bibliotek, które Stację Kultura wyprzedziły.
Rybacki i Sikora przekonywali słuchaczy, że biblioteki nie da się zaprojektować raz na zawsze – według nich nie można jej zaprojektować nawet na dwadzieścia lat. Dlatego wyzwaniem dla dyrektorów bibliotek i samorządów jest nie tyle zaprojektowanie wspaniałego, w pełni „współczesnego” obiektu, ale raczej takiego obiektu, który będzie łatwo dalej modyfikować i dostosowywać do nowych mód.
Podczas rozmowy Jan Sikora poświęcił również sporo czasu na przekonywanie uczestników konferencji, że znajdujemy się u progu kolejnej technologicznej rewolucji, która będzie polegała na coraz większym udziale w naszym życiu sztucznej inteligencji i coraz intensywniejszym przenikaniu się świata cyfrowego ze światem fizycznym. „Biblioteki, które projektujemy teraz, przede wszystkim powinny być przestrzeniami hybrydowymi” – mówił Jan Sikora.
Wystąpienie zakończyła prezentacja otwartej przed dwoma miesiącami filii biblioteki w Rymi, czyli Biblioteki Kaszubskiej, która została zaprojektowana zupełnie inaczej niż Stacja Kultura – jest przestrzenią dużo bardziej „miękką”, dużo mniej formalną oraz bardziej podatną na różnorodne możliwości aranżacyjne. Sikora stwierdził, że właśnie taki typ projektowania lepiej odpowiada potrzebom współczesności.
Wystąpienie zakończyła seria pytań od publiczności.
***
Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy dopiero planują inwestycje w swoich bibliotekach.
Podczas wystąpień i dyskusji, które odbywają się pierwszego dnia konferencji, omawiane są przede wszystkim zagadnienia powiązane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne mają w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia.
Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.
Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl
***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.